Kradzieże danych z kart płatniczych czy rachunków bankowych spędzają sen z oczu wielu ich właścicielom. Ochoczo korzystamy ze sklepów internetowych i „rozdajemy” numery rachunków i kart żeby dokonać płatności. Nie tylko my, posiadacze kont, mamy dostęp do internetu. Złodzieje również go mają. Jak uchronić się przed kradzieżą danych przy dokonywaniu płatności w internecie? Jak uniknąć dzielenia się naszymi danymi ze sklepami? – Wyrobić sobie kartą wirtualną!

Co to jest karta wirtualna?

Karta wirtualna jest zapisem w systemie komputerowym banku. Karta została opracowana przez banki i światowe organizacje płatnicze. Nie jest jedną z rodzajów kart płatniczych, z których korzystamy na co dzień. Jest kartą typu pre-paid. Aby z niej korzystać, trzeba najpierw ją zasilić przelewem lub wpłatą. Zdarza się, że banki wydające karty wirtualne, nadają im różne kształty. Funkcjonujące tylko w przestrzeni wirtualnej karty, służą do dokonywania płatności do określonej wysokości. Rachunek posiadacza karty jest powiązany z oddzielnym rachunkiem (subkonto), który samodzielnie jest zasilany przez właściciela konta. Pierwszą kartę wirtualną wydał Invest-Bank w listopadzie 2000 roku. Obecnie te karty są wydawane przez dwa banki: mBank – eKarta i MultiBank – netk@rta.

Jak otrzymać kartę wirtualną?

Kartę wirtualną może otrzymać każdy posiadacz konta w banku, który wydaje takie karty. Niewymagane są do tego zaświadczenia o zarobkach ani minimalny próg regularnych wpłat na konto. Nie ma znaczenia także wiek czy zawód. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie karty wirtualnej i podpisać odpowiednią umowę z bankiem. W związku z niewielkimi wymaganiami wobec przyszłego właściciela karty, bank zazwyczaj wydaje je bez problemów.

Wygląd i opis funkcjonowania karty wirtualnej

Karta wirtualna jest dość wyjątkową metodą płatności za towary czy usługi. Twórcy karty przede wszystkim mieli na celu bezpieczeństwo przy dokonywaniu płatności. Ponieważ karta jest tylko zapisem w systemie banku a nie stricte kartą płatniczą, nie posiada hologramu ani paska magnetycznego. Pozbawiona jest także chipa i miejsca na podpis. Jak widać, eliminując te wszystkie podstawowe „budulce” każdej karty płatniczej, nie pozostaje nic poza danymi wydrukowanymi na karcie. Dlatego też, karta nie musi mieć postaci plastikowej do jakiej przywykliśmy przy standardowych kartach płatniczych. Banki, które dawniej wydawały karty (Invest-Bank i PKO BP), proponowały je w formie papierowej. Obecnie karty wydawane są symbolicznie w postaci karty plastikowej (mBank i MultiBank). Najważniejsze dane, dzięki którym skutecznie dokonamy płatności są: numer karty, data jej ważności, imię i nazwisko właściciela oraz kody CVC2 lub CVV2 (o tym poniżej).

Aby zapłacić za pomocą karty wirtualnej za zakupy, właściciel karty musi posiadać specjalne subkonto w banku. Na konto te przelewamy (nawet odliczoną co do grosza) określoną sumę pieniędzy. Kwota ta, może być każdorazowo przelewana na rachunek karty wirtualnej na chwilę przed dokonaniem zapłaty. Na karcie nie ma wówczas ani wcześniej ani później żadnych pieniędzy. Z kolei jeśli przelejemy na rachunek karty większa sumę pieniędzy, możemy (nie musimy) ją wyzerować przelewając z powrotem na swoje konto. Przelewy wykonywane z konta karty wirtualnej są bardzo bezpieczne. Nie podajemy wówczas żadnego numeru karty płatniczej ani swojego numeru rachunku. Nie wymaga również podawania kodu PIN. W zastępstwie tego generowane są kody weryfikujące o nazwie CVC2 lub CVV2 (podobne kody znajdziemy także na większości kart płatniczych. Są to trzy ostatnie cyfry na rewersie karty). Płacąc za pomocą karty wirtualnej podajemy numer karty, datę ważności, imię i nazwisko właściciela karty oraz kod CVC2/CVV2.

Gdzie można korzystać z karty wirtualnej?

Z karty wirtualnej korzystamy wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana jej fizyczna obecność, czyli transakcje typu e-commerce i MOTO (z ang. Mail Order and Telephone Order, zamówienia składane drogą pocztową lub elektroniczną) do których należą m.in. zakup towarów w sklepie internetowym, zamówienie prenumeraty, zamówienia składane przez telefon, itp. Za w/w produkty i usługi można zapłacić za pomocą standardowej karty płatniczej o ile bank nie zablokował do niej możliwości ich realizacji. Karta wirtualna została stworzona przede wszystkim dla towarów i usług dostępnych przez internet. Można także za pomocą tej karty płacić korespondencyjnie, podając nr karty, datę ważności, dane osobowe potwierdzając podpisem. Wszystkie opłaty i raty kredytów również możemy opłacać przy pomocy karty wirtualnej jeżeli płacimy za nie przez internet. Kartą nie zapłacimy w kasie sklepowej, nie wybierzemy pieniędzy z bankomatu, nie wypłacimy w kasie banku. Karta nie posiada paska magnetycznego i chipa. Nie ma więc nic elektronicznego, co czytnik mógłby przeczytać jak w tradycyjnych kartach.

Zalety i bezpieczeństwo

W związku, że transakcje dokonywane za pomocą karty wirtualnej są bardzo bezpieczne, nie stosuje się dodatkowych zabezpieczeń ani ze strony sklepu, w którym kupujemy towary ani ze strony posiadacza karty. Każda płatność podlega autoryzacji. Właściciel karty jest jedyną osobą, która ma wpływ na ustalenie maksymalnej kwoty transakcji dokonywanej kartą wirtualną, może ustalić limit na karcie, załadować konkretną kwotę na rachunek karty czy wyzerować kwotę znajdująca się na karcie.
Dodatkową zaletą karty wirtualnej jest możliwość zakupów w sklepie zagranicznym. Posiadacz karty może wybrać walutę, w której najczęściej będzie dokonywał płatności, np. złoty i Euro, złoty i dolar amerykański, itp. Nie będzie wtedy dochodziło do podwójnego przewalutowania.
Karty wirtualnej nie można skopiować. Dokonując transakcji nie podaje numeru konta ani karty płatniczej. Na wydzielone konto karty wirtualnej przelewamy tylko taką kwotę, jaką będziemy płacić za towary na chwilę przed przelewem.
Warto zaopatrzyć się w kartę wirtualną jeśli często robimy zakupy w sieci.